Pozytywne opinie

Dbanie o wizerunek swojej firmy jest zawsze ważne - niezależnie od tego, czy strona internetowa jest pozycjonowana, czy też nie. Jednak w przypadku pozycjonowania lokalnego (a więc na określonym obszarze) jest to szczególnie istotne. Jeśli dana firma działająca lokalnie (np. w Warszawie) ma opublikowane pozytywne opinie użytkowników w wizytówce w Mapach Google, może to zdecydować o wyborze jej produktów czy usług przez potencjalnych klientów. Ponadto, często jedna negatywna opinia pośród kilkunastu pozytywnych może przesądzić o tym, iż dany użytkownik zwróci się jednak do firmy konkurencyjnej niż do naszej. Jak więc zadbać o pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa i czy rzeczywiście skuteczne pozycjonowanie strony www zależy także od tego czynnika? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

Pozycjonowanie lokalne to jedna z kluczowych usług w BauerSEO. Istnieje wiele firm z różnych branż, które działają tylko na określonym obszarze - przykładowo, są to:

  • restauracja w Pobiedziskach pod Poznaniem,
  • cukiernia w Wadowicach w województwie małopolskim,
  • jubiler w Tychach,
  • szewc, mający swoje stanowisko w jednej z galerii handlowych w centrum Warszawy,
  • sklep z pamiątkami w Krakowie,
  • wypożyczalnia sprzętu wodnego w Rewalu w województwie zachodniopomorskim.

Dla takich firm ważne jest to, aby być dobrze widocznym w naturalnych wynikach wyszukiwania Google na zapytania lokalne jak np. jubiler Tychy. Z kolei restauracja pod Poznaniem liczy na klientów z powiatu poznańskiego i okolic, a także oczywiście z samego Poznania. Użytkownicy, wpisując takie zapytania w wyszukiwarkę i otrzymując zestawienie kilku czy kilkunastu firm z najbliższej okolicy, zwracają uwagę na tylko na to, gdzie te firmy dokładnie się znajdują, ale także jakie mają opinie. Oczywiście sytuacja, w której użytkownik nie może znaleźć żadnych opinii o danej firmie, nie jest komfortowa - a więc brak wizytówki w usłudze Mapy Google nie wchodzi w grę, jeśli chcemy się liczyć na rynku lokalnym i pozyskiwać klientów z Internetu.

Najprostszym sposobem na uzyskanie pozytywnych opinii o firmie jest poproszenie o nie naszych klientów. Można to zrobić bezpośrednio, rozmawiając osobiście z klientami lub zaprosić do odwiedzenia wizytówki firmy w Mapach Google dodając taką informację na samej stronie internetowej.

Może się jednak zdarzyć, iż jakiś klient będzie miał inne oczekiwania wobec zakupionego produktu lub zrealizowanej usługi - wówczas może będzie chciał dodać opinię, która nie będzie pozytywna. Czy w takiej sytuacji usuwamy wpis o negatywnym charakterze? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Z tego względu, że nie jest to po prostu technicznie możliwe (nie można usuwać wybranych, pojedynczych opinii), ale również dlatego, że jest to okazja do tego, aby opublikować odpowiedź do takiej opinii i wykazać nasze zainteresowanie jako przedsiębiorcy. Pokażemy również w ten sposób, że każdy klient jest dla nas ważny.

Podsumowując, pozytywne opinie publikowane w wizytówce firmy w Mapach Google mają znaczenie w pozycjonowaniu lokalnym i mogą nawet zdecydować o tym, czy klient wybierze właśnie naszą ofertę, dlatego warto starać się takie opinie pozyskiwać, oczywiście w sposób naturalny. W przypadku pojawienia się negatywnej opinii - odpowiedzmy na nią, być może uda nam się dowiedzieć, dlaczego dany klient wyraził swoje niezadowolenie, a przy okazji pokażemy, że zależy nam na każdej informacji od klientów, aby poprawić funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa.